Proč a jak vznikl tento web

V roce 2020 jsem si dal za cíl posunou svůj profesní život o úroveň výše. Vedla k tomu velmi dlouhá cesta s řadou překážek. Ze studenta, který se zaměřil na programování se během pár měsíců stal plnohodnotný herní redaktor. Proč ale takový člověk chce mít webové stránky?

Virtuální vizitka

První důvod je celkem jasný. Web slouží jako taková virtuální vizitka, kde můžu prezentovat svoji práci, zkušenosti a možnosti. Cílem je zaujmout snahou o něco navíc. Ačkoliv je pravda, že redaktor a obecně člověk v gamingu (který se u nás stále rozrůstá, zejména pak esport) zaujme především svojí prací a výsledky, chybělo mi místo, které by tyto aspekty sjednocovalo.

Za poslední roky vyšlo na různých webech přes tisíc textů, jenž se dostaly k stovkám tisíc lidí jen v Česku a na Slovensku. Jenže abych mohl na ty nejzajímavější poukázat, musel bych odkazovat na několik různých webů s různou tématikou a zaměřením.

Zajímalo by potencionálního zaměstnavatele jak zpracovávám HW novinky? Pošlu mu odkaz na tamten web. Chce vidět, jak se poperu s esportem? Úplně jiný web. Na stránce portfolia je všechna tato aktivita vidět a zejména různorodost se občas těžko prezentuje, ale krásně využívá. Právě protože nejsem žádný “One-trick-ponny”, rozhodl jsem se, že všechnu tvorbu sjednotím a odkážu na ni zde na svém webu.

Jednou z možností by rozhodně bylo vypsat si svoji aktivitu na FB stránku / profil, nebo prostě na linkedIn. I to je řešení a určitě správné. Jenže takové jsem nechtěl, tvorba webů byla mým koníčkem a tak jsem se rozhodl, že si vytvořím jeden pro sebe, kde odprezentuji svoji práci. Jednalo se o správné řešení? To ukáže až čas. Víceméně ale tenhle web vznikl z důvodu, že jsem prostě chtěl odprezentovat další kus svého umu. Existuje ovšem ještě jeden důvod.

"Tak to hoď na blog"

Před pár týdny jsem se opět přistihl, jak spamuji redakční skupinový chat off-topicem. Nikomu to extra nevadilo, šlo o normální konverzaci, akorát mimo téma. Jak již bývá zvykem, dost jsem se rozepsal. Tyhle konverzace se nejvíce týkají mainstream IT trednů. Ačkoliv mám tu možnost je publikovat na herním webu, zastávám názoru, že některé své myšlenky ještě nedokážu tak precizně utřídit, aby je se zájmem četlo větší publikum. Zejména, pokud jde o zapálené názory na hardwarové novinky a podobně. Zároveň moji kamarádi a kolegové projevili zájem si některá zamyšlení přečíst.

Tato kombinace mi dala myšlenku založit si na webu blog a psát trochu více neutříděně o čem chci. Zejména o mých názorech na herní novinky, jak vyloženě hry, tak hardware. Získal bych tím více zkušeností a moje okolo by to třeba i četlo a dalo mi feedback, který mě opět posune. Časem tak své první dojmy a názory budu moci servírovat širšímu publiku ještě za tepla.

Tak sis koupil webhosting a... ne?

Nope. Samozřejmě bych si to nedělal zbytečně jednoduché. Nastává ta technická část. Nejde o webhosting, ale virtuální server. Na něm běží celkem mainstream distribuce Linuxu, totiž Debian. Pro něj jsem vybral administrační webové rozhraní TinyCP, které dle mých zkušeností skvěle funguje a obsahuje vše potřebné pro správu více webových domén, hostingů a účtů.

S pomocí TinyCP a Nginxu (protože ho mám radši jak Apache2) jsem si vytvořil a nastavil instalačku WordPressu. Samozřejmě včetně nastavení PHP a databáze. Od této chvíle už to bylo jen o “patlání se” ve WordPressu. Pluginy, šablony a zcela výjimečně se to obešlo bez kódování CSS. Nahrání certifikátu už je pak hračka.

Kromě webu reibl.cz si na subdoménu i.rebil.cz nahrávám obrázky ve stylu imguru. K tomu mi dopomáhá klient ShareX a jeho možnost využít nahrávání na vlastní FTP server. Výhoda tohoto řešení? Větší rychlost oproti imguru a podobným službám a zabezpečení. Kdykoliv mohu obrázek ze serveru vymazat a tím zmizí z internetu. Není uložen na žádném 3rd party serveru. Nakonec adresa obrázku i.reibl.cz/1234.jpg vypadá sakra cool, no ne?

Takže proč sem mám chodit?

Úvodní část webu slouží jako prezentace mých schopností a ukázka prací. Většina lidí ovšem zajde spíše na blog, kde se občas vykecám o nějaké herní novince, zajímavém tahu výrobce, nebo třeba ukážu něco z 3D tisku a různých koníčků. Prostě obsah, který nikam jinam nemám dát a je čistě můj. Nejspíš budu každý nový obsah sdílet na sociálních sítích, a tak se tu uvidíme jen velmi nepravidelně. Ale i to úplně stačí.

Tak zas příště.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *